RicoRoco - HOME Azure v.116
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
czacha       czacha       czacha
  HOME   FORUM   HELP SEARCH Kalendarz Download Gallery Chat Zaloguj się Rejestracja  
Template

Links
Recent Top
By Yurek3
[06.01.2011, 16:54:10]

By Yurek3
[31.12.2010, 07:06:05]

By Yurek3
[08.12.2010, 17:21:30]

By Yurek3
[11.11.2010, 05:20:40]

By Yurek3
[04.11.2010, 19:48:16]

By Yurek3
[29.05.2010, 19:00:18]

By Yurek3
[10.05.2010, 05:50:46]

By Yurek3
[06.05.2010, 05:40:10]

By Zoes
[18.12.2009, 08:03:05]

[06.12.2009, 13:55:49]
Ostatni 20 Shout:
01.07.2010, 02:22:18
Witam Smiley
Sorry, ale stronka jest w uaktualnieniu.
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających. Smiley
08.12.2008, 21:57:04
Pozdrowionka dla was Smiley
06.12.2008, 12:32:12
Yo! Niedługo poważniejsza aktualizacja forum.. Wymieniam wszystkie pliki! Smiley
08.09.2008, 16:42:15
Jest w necie naprawdę multum sboxów i zawsze polecam kożystać z zewnętrznych, a nie z budowanych.. i wiele za tym przemawia. Smiley
08.09.2008, 16:40:26
Jest standartowo wbudowany do TinyPortal, a TinyPortal, to modyfikacja SMF, która robi z tego forum prawdziwy Portal.
08.09.2008, 13:40:27
mam pytanie skad sciagnac takiego ShoutBox??
17.06.2008, 21:19:34
Yoo
12.06.2008, 07:28:56
Hi Anette i Adrian Smiley
To była pułapka na spamboty. Ale musze teraz zamknąc dla gości. Żeby pisac trzeba się zalogować. Chwilowo nie mogę polowac na spamboty.. brak czasu.. Ale potrzebne mi to do filtra.
Anetta
05.06.2008, 12:14:49
Smiley
gość
04.06.2008, 12:39:23
widać kochają Cię boty xD
gość
29.04.2008, 23:00:17
loco szpoco Cheesy
29.04.2008, 14:33:23
Sbox is online!
Ale.. tym razem zapoluje na spamboty!
Goście mogą korzystać bez przeszkód
26.03.2008, 22:28:03
Sorry z powodu wrednych spambotów, sbox chwilowo dla gosci nieczynny..
22.03.2008, 02:20:55
Zdrowych i Pogodnych Świat WielkiejNocy
21.03.2008, 03:41:44
o jak pusto.. to przez spamerów..
RSS - TP.net
Strony: [1]   Do dołu
 Drukuj 
Autor           Wątek: Usługi  [Przeczytany 6120 razy]
0 users i 1 Gość przegląda ten wątek.
Yurek3

Global Moderator
*****
Offline
United States Sex:Mężczyzna
United States


Posty 122


 [13.02.2007, 02:21:39]

UWAGA!: WSZELKIE ZMIANY DOKONYWANE W REJESTRZE POWINNY BYĆ ZROBIONE PO WYKONANIU KOPII ZAPASOWEJ


TYPY USŁUG:

* usługi systemowe: wykonują zadania związane z pracą systemu. Są natywnymi usługami Windowsa przychodzącymi wraz z jego instalacją. Przykład: Przeglądarka komputera odpowiada za zbieranie i przechowywanie informacji o obecności komputerów w sieci.

* usługi programów: wykonują zadania związane z pracą programów. Przychodzą wraz z instalowanym programem. Przykład: antywirki i firewalle np. Norton AntiVirus Auto Protect Service jest odpowiedzialna za funkcję czuwania w tle by zapobiec instalacji wirusów.

programy uruchomione jako usługi: wskazany przez ciebie program uruchomiony jako usługa. Każdy program może pracować jak usługa.

GDZIE ZNALEŹĆ USŁUGI ?:

KONSOLA USŁUG

Jeśli jesteś zalogowany jako Administrator:

Metoda 1: Start >>> Run (Uruchom) >>> services.msc

Metoda 2: Control panel (Panel sterowania) >>> Administrative tools (Narzędzia administracyjne) >>> Services (Usługi)

Jeśli nie jesteś zalogowany jako Administrator:

Control panel (Panel sterowania) >>> Administrative tools (Narzędzia administracyjne) >>> Services (Usługi)

Prawy klik myszka na ikonę Usług wybierasz z menu kontekstowego opcję Run as (Uruchom jako).


POLECENIE tasklist Z PARAMETREM

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisujesz tam polecenie tasklist /svc


Pozwala na sprawdzenie aktualnie uruchomionych usług i pokazanie z jakim procesem są powiązane. Procesy widzisz z poziomu Task Managera (Mernadżer zadań) (Alt-Ctrl-Del lub Ctrl Shift Esc) widać tam jedynie nazwę procesu (services.exe, svchost.exe, itd) bez wyszczególnienia jednak jakimi usługami on steruje. Stąd też by mieć pełne informacje wywołujesz właśnie polecenie tasklist. Do podglądu innego komputera dopisujesz parametr /s po którym wpisujesz IP lub nazwę wybranego komputera.Konsola usług

Start >>> Run (Uruchom) >>> services.msc

Po uruchomieniu konsoli zobaczysz aktualnie załadowane usługi z ich parametrami. W kilku kolumnach widnieją właściwości usług: Nazwa, Opis, Stan, Typ uruchomienia oraz Logowanie jako. Kolumna Stan informuje o aktualnym statusie danej usługi. Z prawokliku na nazwę usługi dostępne są następujące stany: uruchomić ją (Start), zatrzymać (Stop), wstrzymać (Pause), ponowić po wstrzymaniu (Reasume) lub ponownie uruchomić (Restart).
Najistotniejszą cechą jest tryb uruchomienia oraz nazwa konta, do którego usługa będzie się logowała podczas startu systemu. W zależności wyboru typu widoku Extended (Rozszerzony) czy Standard (Standardowy) zobaczysz opis dołączony do każdej z usług.

Ustawienia:

Z prawokliku na nazwę usługi wybierasz opcję Properties (Właściwości), w których możesz manipulować ustawieniami. Wszystkie ustawienia usług są globalne co znaczy że wszelkie zmiany wpływają na wszystkie konta i wszystkich użytkowników komputera. Zmian z domyślnych ustawień należy dokonywać z głową bo można uszkodzić system. Dotyczy to przede wszystkim kombinacji z Typ uruchomienia oraz Logowanie jako.

ZAKŁADKI WŁAŚCIWOŚCI USŁUGI

GENERAL (Ogólne)

Mamy takie pola jak: nazwa, opis, ścieżka do pliku wykonywalnego i typ uruchamiania.
Można od razu zauważyć różnicę w nazewnictwie:
- Pole Service Name (Nazwa usługi) podaje właściwą nazwę wykorzystywaną przez system. I taka też pojawia się po wywołaniu polecenia tasklist.
- Pole Display Name (Nazwa wyświetlana) służy jedynie łatwiejszej identyfikacji przez użytkownika.
Np. Nazwą wyświetlaną jest Auto Updates (Aktualizacje automatyczne) a nazwą systemową na to samo wuauserv....

Najważniejszym ustawieniem jest Startup type (Typ uruchomienia). Każda z usług może być uruchamiana wg 3 schematów:

* Automatic (Automatycznie) - usługa jest uruchamiana automatycznie wraz ze startem systemu. Niektóre usługi muszą być tak włączane by system lub programy działały prawidłowo. Przykładem są tu znowu antywirki i firewalle. Zdarza się, że gdy usługa przestanie być potrzebna sama się automatycznie wyłącza..

* Manual (Ręcznie) - usługa jest uruchamiana w zależności od potrzeby czy to na skutek działaniem użytkownika czy też systemu.

* Disabled (Wyłączony) - usługa nie jest uruchomiona. Pewne usługi należy wyłączyć ze względów bezpieczeństwa. Niekiedy wyłączenie usługi generuje błędy w Event Vieverze pomimo braku widocznych skutków ubocznych. Niektóre usługi ustawione na Disabled mogą stale sprawiać kłopoty. Można to jednak zmienić dając na Manual(Ręcznie).

Start parameters - Uruchamianie usługi z parametrami. Wpisz parametry i kliknij Start.To ustawienie nie jest stałym lecz jednorazowego użytku. Potem przywracane są ustawienia domyślne.


LOGON (Logowanie)

Log on as (Logowanie jako):

W większosci przypadków ta zakładka nie powinna być modyfikowana! Najczęściej stosowane jest wbudowane w system konto Local system account (System lokalny). I tego nie zmieniamy, bo może pojawić się błąd startu usługi i jej zatrzymanie. Dostępna jest tu też opcja Allow service to interact with desktop (Zezwalaj usłudze na współdziałanie z pulpitem), która służy do zezwolenia na bezpośrednią komunikację zalogowanego użytkownika z usługą poprzez pulpit.

Niektóre usługi są uruchamiane z uprawnieniami NT AUTHORITY\LocalService (Usługa lokalna) lub (Usługa sieciowa).

Można wybrać dowolne konto. W tym celu uaktywnij opcję This acccount (To konto) i wprowadź nazwę oraz hasło użytkownika. W wyborze pomoże ci opcja Browse (Przeglądaj).

Hardware profile (Profil sprzętowy):

Czym się różni jeden profil od drugiego:
Profil użytkownika: czyli konto zawierające ustawienia związane z użytkownikiem, np. parametry myszy, tapetę pulpitu itp. Usługi są niezależne od owych profili.
Profil sprzętowy: czyli zarządzanie obecnością sprzętu i usług podczas startu komputera. W obrębie danego profilu sprzętowego możemy włączać/wyłączać usługi.


RECOVERY (Odzyskiwanie)

Prawidłowe działanie usług jest podstawą kondycji systemu. W przypadku nastąpienia awarii usługi należy to skorygować określając, co ma zrobić system w przypadku pojawienia się błędu pierwszego, drugiego lub kolejnych błędów usługi.

Take no action (Nic nie rób) - ignorowanie awarii i niepodejmowanie żadnej akcji.

Restart the service (Uruchom usługę ponownie) - ponowne uruchomienie usługi

Run a program (Uruchom program) - uruchomienie wskazanego programu np. exe, skrypt lub batch, wykonującego specjalne procedury testowe itp. Jeśli wybierzesz Uruchom program, to musisz podać jego nazwę i lokalizację. Opcjonalnie możesz wprowadzić parametry wywołania aplikacji lub skryptu.

Restart the computer - Jeśli wybierzesz tą możliwość staną się dla ciebie dostępne dodatkowo Restart Computer Options (Opcje ponownego uruchamiania komputera). Ustawiasz tam po jakim czasie od wystąpienia błędu komp zrestartuje (domyślnie jest to 60 sekund). Jest też możliwość wysłania komunikatu do użytkowników o ponownym uruchomieniu systemu co ma jedynie zastosowanie gdy komputer jest w jakiejś sieci.


DEPENDENCIES (Zależności)

Prawidłowa reakcja systemu na awarię usługi jest istotna. Jak ją ustawić? Teoretycznie należy dobrać kolejność wg znaczenia
czyli: restart usługi, uruchomienie programu, restart kompa. W praktyce dobranie reakcji jest ściśle uzależnione od znaczenia usługi. Np. najważniejsza z usług Remote Procedure Call powinna mieć ustawiony restart kompa. A mało znaczące usługi mogą pozostać na Take no action.Zapamiętanie widoku konsoli

Za każdym razem otwierając konsolę ma ona wygląd domyślny i pomimo, że sobie ustawisz Widok na swój ulubiony nie zostanie to zapamiętane. By zapamiętać widok należy otworzyć konsolę w nietypowy sposób.

1. Wyszukujesz na dysku plik konsoli czyli services.msc w folderze C:\WINDOWS\system32. Klikasz na plik prawym i wybierasz obecną tam opcję Author (Autor):

2. Otworzy się okno interfejsu konsoli. I sobie regulujesz w jakim rozmiarze chcesz by okno się otwierało i w jakim widoku (Standard czy Poszerzony).

3. W konsoli File(pliki) >>> Save(zapisz).

Teraz za każdym razem otworzy się konsola w widoku, który pragniesz mieć na stałe.

Co więcej możesz ustawić działanie konsoli tak, że za każdym razem zmieniając widok i opuszczając konsolę ona będzie się ciebie pytać czy sejwować zmiany widoku. A robisz to tak:

Oczywiście wyszukujesz plik konsoli i z prawego kliku pobierasz opcję Author (Autor). Następnie w otwartej konsoli przechodzisz do zakładki:

File(pliki) >>> Options(opcje) i wybierasz User mode - full access (pełny dostęp) zamiast Limited. I odhaczasz opcję Do not save changes to this console. (nie zapisuj zmian w tej konsoli)


Optymalizacja

Windows po zainstalowaniu włącza domyślnie o wiele za dużo usług konsekwencją czego jest pamięciożerność i zamulanie kompa a w pewnych przypadkach niestabilość systemu. Zoptymalizuj więc system wyłączając zbędne usługi.

Najczęściej wystarczy zmienić typ uruchomienia z automatycznego na ręczny. Jest to pewna asekuracja bo gwarantuje czy to samoistne czy to sprowokowane przez ciebie jej włączenie zgodnie z potrzebą. Co do opcji Disabled (Wyłączona) to stosujemy z ostrożnością bo nieprawidłowo wybrana usługa do tej akcji może spowodować kłopoty z uruchomieniem systemu w następstwie jego uszkodzenie i niezbędną reinstalację. To zależy jeszcze od wagi usługi i jej powiązań z innymi. Nie mając więc 100% pewności co do danej usługi postąp asekuracyjnie dając Manual (Ręcznie) lub w ogóle nie zmieniaj jej ustawień.

Które usługi wyłączyć? Brakuje jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od konfiguracji twojego komputera i zestawu usług, którymi dysponuje. Większość usług jest typowo sieciowa i nie potrzebna na kompie domowym nie mającym dostępu do sieci.

Po wprowadzeniu nowych ustawień koniecznie zrestartuj komputer! Przeczekaj ok 30-40 sekund i ponownie przejdź do okna usług. Posortuj je według Statusu. Wszystkie usługi oznaczone jako Started zmień na Automatic, gdyż widać wyraźnie że system i tak je uruchamia. Jeśli po włączeniu/wyłączeniu usługi wystąpią problemy z uruchomieniem komputera, spróbuj go uruchomić w Safe Mode (Trybie awaryjnym). Potem zmieniasz konfigurację usługi lub przywracasz konfigurację domyślną.

Dzięki nowym ustawieniom zwolnisz część zasobów kompa (w zależności od konfiguracji może to być od 6 do 70 mb pamięci) oraz zyskać na wydajości i stabilności
.

UWAGA!: Usługi wyłączamy tylko i wyłącznie z okna usług, które uzyskujemy poleceniem: Start >>> uruchom >>> services.msc.
NIGDY i pod żadnym pozorem nie używamy do tego narzędzia msconfig! Dlaczego? Ponieważ za pomocą tego narzedzia jak i również Profilu sprzętowego jest możliwość wyłączenia bardzo ważnych usług wpływających na startowanie systemu! Z okna usług takiej możliwości nie ma.


WYJĄTKI: Część usług wyłączamy nie z konsoli usług: Automatic Updates i System Restore z panelu kontrolnego. Inne odinstalowywujemy przez Add/Remove.


USŁUGI STANDARDOWE:

Poniżej jest pełna lista usług XP. W zależności od sprzętu i sytemu ilość usług może sie nieznacznie różnić więc jeżeli którejś z usług brakuje u ciebie to widocznie twój system jej nie potrzebuje.LISTA USŁUG:


alerter (Urządzenie alarmowe)
Application Layer Gateway Service (Usługa bramy warstwy aplikacji)
Application Management (Zarządzanie aplikacjami)
Auto Updates (Aktualizacje automatyczne)
Background Intelligent Transfer Service (Usługa inteligentnego transferu w tle)
ClipBook
COM+ Event System (System zdarzeń COM+)
COM+ System Application (Aplikacja systemowa modelu COM+)
Computer Browser (Przeglądarka komputera)
Cryptographic Services (Usługi kryptograficzne)
DHCP Client (Klient DHCP)
Distributed Link Tracking Client (Klient śledzenia łączy rozproszonych)
Distributed Transaction Coordinator
DNS Client (Klient DNS)
Error Reporting Service (Usługa raportowania błędów)
Event Log (Dziennik zdarzeń)
Fast User Switching Compatibility (Zgodność szybkiego przełączania użytkowników)
Help and Support (Pomoc i obsługa techniczna)
Human Interface Device Access (Dostęp do urządzeń interfejsu HID)
IMAPI CD-Burning COM Service (Usługa COM nagrywania dysków CD IMAPI)
Indexing Service (Usługa indeksowania)
ICF (Zapora połączenia internetowego)
IPSEC Services (Usługi IPSEC)
Logical Disk Manager (Menedżer dysków logicznych)
Logical Disk Manager Administrative Service (Usługa administracyjna Menedżera dysków logicznych)
Messenger (Posłaniec)
MS Software Shadow Copy Provider
Net Logon (Logowanie do sieci)
NetMeeting Remote Desktop Sharing
Network Connections (Połączenia sieciowe)
Network DDE (DDE Sieci)
Network DDE DSDM (DSDM DDE Sieci)
Network Location Awareness (NLA) (Rozpoznawanie lokalizacji w sieci (NLA))
NT LM Security Support Provider (Usługa NT LM Security Support Provider)
Performance Logs and alerts (Dziennik wydajności i alerty)
Plug and Play
Portable Media Serial Number (Numer seryjny nośników przenośnych)
Print Spooler (Bufor wydruku)
Protected Storage (Magazyn chroniony)
QoS RSVP
Remote Access Auto Connection Manager (Menedżer autopołączenia rejestru zdalnego)
Remote Access Connection Manager (Menedżer połączeń Usługi dostęp zdalny)
Remote Desktop Help Session Manager (Menedżer sesji pomocy pulpitu zdalnego)
Remote Procedure Call (RPC) (Zdalne wywoływanie procedur)
Remote Registry (Rejestr zdalny)
Removable Storage (Magazyn wymienny)
Routing and Remote Access (Routing i dostęp zdalny)
Secondary Logon (Logowanie pomocnicze)
Security Accounts Manager (Menedżer kont zabezpieczeń)
Server (Serwer)
Shell Hardware Detection (Wykrywanie sprzętu powłoki)
Smart Card (Karta inteligentna)
Smart Card Helper (Pomocnik karty inteligentnej)
SSDP Discovery Service (Usługa odnajdowania SSDP)
System Event Notification (Zawiadomienie o zdarzeniu systemowym)
System Restore Service (Usługa przywracania systemu )
Task Scheduler (Harmonogram zadań)
TCP/IP NetBIOS Helper (Pomocnik TCP/IP NetBIOS)
Telephony (Telefonia)
Telnet
Terminal Services (Usługi terminalowe)
Themes (Kompozycje)
Uninterruptible Power Supply (Zasilacz awaryjny (UPS))
Universal Plug and Play Device Host (Host Uniwersalnego urządzenia Plug and Play)
Upload Manager (Menedżer przekazywania)
Volume Shadow Copy (Kopiowanie woluminów w tle)
WebClient (Klient sieci Web)
Windows Audio
Windows Image Acquisition (WIA)
Windows Installer (Instalator Windows)
Windows Management Instrumentation (WMI) (Instrumentacja zarządzania Windows)
Windows Management Instrumentation (WMI) Driver Extensions (Rozszerzenie sterownika Instrumentacji zarządzania Windows)
Windows Time (Usługa Czas systemu Windows)
Wireless Zero Configuration (Usługa konfiguracji zerowej sieci bezprzewodowej)
WMI Performance Adapter (Karta wydajności WMI)
Workstation (Stacja robocza)


USŁUGI NIE INSTALOWANE DOMYŚLNIE:

Fax Service
FTP Publishing Service
IIS Admin
Message Queuing
Message Queuing Triggers
RIP Listener
Simple Mail Transport Protocol (SMTP)
Simple TCP/IP Services
SNMP Service
SNMP Trap Service
TCP/IP Printer Server
World Wide Web Publishing Service
\

USŁUGI STANDARDOWE:Alerter (Urządzenie alarmowe)
Umożliwia powiadamianie wybranych użytkowników o alarmach administracyjnych. W normalnym okolicznościach zwykle nie jest konieczny.

Nazwa systemowa: Alerter
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\Local Service

Zależności:
Od czego zależny: Workstation
Co zależy od niego: Nic


Application Layer Gateway Service (Usługa bramy warstwy aplikacji)
Zapewnia działanie dzielenie połączenia internetowego oraz firewalli firm trzecich (Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS)). Jest wymagany gdy masz włączonego firewalla systemu XP.

Nazwa systemowa: ALG
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: NT AUTHORITY\Local Service

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Internet Connection Firewall
Pamięciożerność: ~1,5Mb


Application Management (Zarządzanie aplikacjami)
Zapewnia działanie usług instalacyjnych. Jeśli nie jesteś w stanie zmodyfikować instalacji softu pewnych aplikacji ustaw to na Automatic lub Manual. W przypadku XP Home usługa ta może powodować problemy opisane tu.

Nazwa systemowa: AppMgmt
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


Auto Updates (Aktualizacje automatyczne)
Umożliwia automatyczyną aktualizację systemu o krytyczne poprawki. Domyślnie Windows je automatycznie ściąga cichaczem i nagle pyta o instalację. Zarówno automatyczne jak i ręczne instalowanie uaktualnień via Windows Update wymaga działania innej usługi: Cryptografhic Services. Decydując się na ustawienie Automatic trzeba mieć świadomość że windows będzie ściągał wszystkie poprawki (to informacja dla ludzi ze słabym łączem lub limitem)

Nazwa systemowa: wuauserv
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Manual (masz wybór)


Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: NicBackground Intelligent Transfer Service (Usługa inteligentnego transferu w tle)
Odpowiada za asynchroniczny transfer danych via servery http 1.1. Np. Podczas nieużywania sieci transfer się zawiesza ale może być kontynuowany potem. Windows Update używa tej funkcji. 'Kontynuuje' download nawet jak wylogujesz się zamkniesz system i ponownie się zalogujesz. Transfer cały czas odbywa się w tle. Można to wyłączyć. Nie zanotowano w zasadzie żadnych widocznych skutków ubocznych tej akcji. Usługa ta jednak może być wymagana przez pewne funkcje w MSN Explorer, Windows Messenger, Windows Media Player, .NET. Jeśli z nich korzystasz to zostaw na Manualu. Uwaga: działanie tej usługi może powodować, że w trakcie startu system się zawiesza na około 2-3 minuty a cały pasek zadań włącznie z przyciskiem Start jest niedostępny.

Nazwa systemowa: BITS
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call, Workstation
Co zależy od niego: Nic


ClipBook
Zapewnia działanie schowka (cut/paste) i dzielenie się nim ze zdalnymi komputerami.. Jej wyłączenie zwiększy bezpieczeństwo. Usługi od których ona zależy czyli Network DDE, Network DDE DSDM muszą być wyłaczone by móc przeprowadzić tą operację.

Nazwa systemowa: ClipSrv
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Network DDE, Network DDE DSDM
Co zależy od niego: Nic
Pamięciżerność: ~1,3Mb


COM+ Event System (System zdarzeń COM+)
System zdarzeń COM+. Nic nie wiadomo o aplikacjach korzystających z COM+ niemniej gdy ta usługa jest ustawiona na Manualu wiele innych usług odnosi się do niej i tak ona startuje. Gdy jest ustawiona na Disabled Event Log wywala errory DCOM opisujące brak usługi. Sprawdź sobie czy nie masz zainstalowanej jakiejś aplikacji COM+. Jeśli nie to prawdopodobnie możesz wyłączyć tą usługę bez skutków ubocznych, no poza oczywistym faktem że Event Log wywali kupe errorów w czasie startowania systemu. Jednak usługa ta jest wymagana dla System Event Notification, niektórych funkcji Windows Media Player. Ponadto jeśli ktoś pragnie skorzystać z dobrodziejstw funkcji XP Prefetching oraz/lub programu BootVis a konkretnie jego opcji "Optimize system" musi mieć tę usługę włączoną inaczej BootVis wywali error!

Nazwa systemowa: EventSystem
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: System Event Notification


COM+ System Application (Aplikacja systemowa modelu COM+)
Kontroluje obiekty COM+.

Nazwa systemowa: COMSysApp
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Computer Browser (Przeglądarka komputera)
Usługa sieciowa gromadząca informacje (tzw. Listy) o komputerach i zasobach w sieci LAN.
Nazwa systemowa: Browser
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Server, Workstation
Co zależy od niego: Nic


Cryptographic Services (Usługi kryptograficzne)
Głównie zarządza takimi elementami, jak podpisy cyfrowe plików oraz certyfikaty. Zapewnia działanie: Catalog Database Service (kontrola sygnatur plików Windows), Protected Root Service (zarządzniea certyfikatami Trusted Root Certification Authority) oraz Key Service (wspomaganie kontroli certyfikatów). Zaleca się tryb Automatic.
Jest wymagany w przypadku automatycznego lub ręcznego Windows Update, instalacji SP1 i DirectX 9.0. Niektóre funkcje Windows Media Player i aplikacji .NET też jej wymagają.

Nazwa systemowa: CryptSvc
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: ~1,9Mb

DHCP Client (Klient DHCP)
Pozwala na konfigurację sieci przez uzyskiwanie dynamicznych adresów IP z serwera DHCP i uaktualnianie nazw DNS. Wymagany dla ICS i IPSEC. Wielu dostawców internetowych używa właśnie DHCP. Jeśli masz statyczny adres IP (niezmienny) to możesz to wyłączyć a jak dynamiczny (zmienny) to z pewnością nie.

Nazwa systemowa: Dhcp
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: AFD Networking Support Environment, NetBIOS over TCP/IP, TCP/IP Protocol Driver
Co zależy od niego: Nic


Distributed Link Tracking Client (Klient śledzenia łączy rozproszonych)
Zapewnia poprawne połączenia - linki pomiędzy plikami. Działa tylko na systemie plików NTFS. Śledzi zmiany położenia zasobów:
- w obrębie 1 komputera: np. robisz sobie skrót na pulpicie do jakiegoś folderu. Jeśli ten folder przeniesiesz w inne miejsce na dysku to ta usługa zadba o to, by skrót dalej wskazywał właściwy element bez konieczności tworzenia nowego.
- w obrębie domeny sieciowej: np. tworzysz plik na kompie A a następnie go linkujesz czy też tworzysz do niego skrót na kompie B. Jeśli plik na kompie A przeniesiesz do innej lokalizacji to ta usługa uaktualni wiedzę kompa B na ten temat.
Jest to bardziej przydatne w rozbudowanych sieciach komputerowych niż na zwykłym domowym kompie.

Nazwa systemowa: TrkWks
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: 3,5 – 4mb w stanie bezczynności


Distributed Transaction Coordinator
Koordynuje transakcje pomiędzy bazami danych i systemami plików. Wymagany dla Message Queuing. Być może w przyszłości będą jej wymagać aplikacje Microsoft .NET.

Nazwa systemowa: MSDTC
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: NT AUTHORITY\NetworkService

Od czego zależny: Remote Procedure Call, Security Accounts Manager
Co zależy od niego: Message Queuing


DNS Client (Klient DNS)
Ustawia i cache'uje nazwy DNS oraz funkcje kontrolera domeny Active Directory. Wymagany dla IPSEC. Dla normalnego weryfikowania DNS niekonieczny ale nie zaszkodzi mieć to włączone.

Nazwa systemowa: Dnscache
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic


Log on as: NT AUTHORITY\NetworkService

Od czego zależny: TCP/IP Protocol Driver
Co zależy od niego: Nic


Error Reporting Service (Usługa raportowania błędów)
Umożliwia wysyłanie raportów o błędach do Microsoftu. Jest to niepotrzebne obciążenie pamięci i zasobów systemowych..

Nazwa systemowa: ERSvc
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Event Log (Dziennik zdarzeń)
Umożliwia logowanie komunikatów o błędach w Event Viewer (Dzienniku zdarzeń). Bardzo pomocne by podpatrzyć w logu "niewidoczne" gołym okiem problemy produkowane przez system i programy. Od tej usługi jest zależna inna: Windows Management Instrumentation. Jeśli wyłączysz Event Log ale nie wyłączysz Windows Management Instrumentation potwornie wydłużysz czas bootowania kompa bo Windows Management Instrumentation będzie czekać w nieskończoność na start Event Loga. Zarówno dla normalnych operacji jak i w razie problemów najlepszym wyjściem jest to ustawić na Automatic.

Nazwa systemowa: Eventlog
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Windows Management Instrumentation, Simple Mail Transfer Protocol (SMTP), SNMP Service, SNMP Trap Service


Fast User Switching Compatibility (Zgodność szybkiego przełączania użytkowników)
Umożliwia szybką zmianę użytkownika bez konieczności zamykania aplikacji uruchomionej spod innego konta. Tę operację wykonujesz z poziomu Start >>> Log off (Wyloguj) >>> Switch User (Przełącz użytkownika

Nazwa systemowa: FastUserSwitching Compatibility
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Terminal Services, Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Help and Support (Pomoc i obsługa techniczna)
Umożliwia działanie Pomocy i wsparcia technicznego, dostęp do dokumentów Microsoftu online lub offline. Jeśli ktoś z tego często korzysta to ustawia na Automatic lub Manual. Jedna uwaga: jeśli kiedykolwiek użyjesz Pomocy choć raz to usługa ta choć była wyłączona zmienia się z powrotem na Automatic.

Nazwa systemowa: helpsvc
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Human Interface Device Access (Dostęp do urządzeń interfejsu HID)
Zapewnia działanie urządzeń bazujących na HiD (Human Interface Devices) takich jak: zdalne kontrolery (gier), skanery z przyciskami funkcyjnymi (fax, copy), multimedialne klawiatury z dodatkowymi przyciskami funkcyjnymi (kontrolka dźwięku i odtwarzania). Jak nie masz czegoś takiego lub owe urządzenia mają własne oprogramowanie to wyłączasz.

Nazwa systemowa: HidServ
Domyślnie XP Home: Disabled
Domyślnie XP Pro: Disabled
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


IMAPI CD-Burning COM Service (Usługa COM nagrywania dysków CD IMAPI)
Kontroluje wbudowane do XP nagrywanie płyt CD i tę funkcję "drag'n'drop" plików z twojego kompa do okna nagrywarki. Jeśli zostanie wyłączona niemożliwe będzie nagrywanie płyt CD za pomocą softu XP. Domyślnie startuje w trybie Manual. I jest to jedna z nielicznych usług, która rzeczywiście włącza się/wyłącza pod wpływem działalności dodatkowego softu tylko wtedy gdy zajdzie taka potrzeba. Gdy jest w trybie Manual a ty dalej nie możesz wypalać płyt cd za pomocą wbudowanego do XP softu to ustaw na Automatic.

Nazwa systemowa: ImapiService
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: ~1,6Mb w stanie bezczynności


Indexing Service (Usługa indeksowania)
Zapewnia bardzo szybkie wyszukiwanie plików na dysku. Jest to usługa pochłaniająca ogromną ilość zasobów systemowych! Jeśli twój komp nagle spowalnia to zwykle przyczyną tego jest właśnie działanie tej usługi. Zwykle problematyka ta dotyczy raczej partycji FAT aniżeli NTFS. Tą funkcję całkowicie usuwamy przez Add/Removes Programs (Dodaj/usuń )>>> Add Removes Windows Components.( Dodaj/usuń składniki systemu Windows)

Nazwa systemowa: cisvce
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: ~500kb – 2mb w stanie bezczynności nie wspominając już o poborze RAM i CPU do zindeksowania dysków....


Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS) (Zapora połączenia internetowego / Udostępnianie połączenia internetowego)
Usługa ta odpowiada za działanie firewalla wbudowanego do XP oraz za możliwość podłączenia kilku komputerów do internetu za pomocą tylko 1 połączenia. Oczywiście jeśli używasz innych firewalli (np. Sygate, Zone Alarm), innnego softu do tworzenia "LANu domowego" to usługa ta jest zbędna.

Nazwa systemowa: SharedAccess
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Application Layer Gateway Service, Network Connections, Network Location Awareness (NLA), Remote Access Connection Manager
Co zależy od niego: Nic


IPSEC Services (Usługi IPSEC)
Umożliwia bezpieczną komunikację sieciową. W zależności od potrzeby dane przesyłane do i z kompa, mogą być szyfrowane. Kontroluje założenia ochrony IP - uruchamia sterownik ISAKMP/Oakley (IKE) oraz driver ochronny IP. Wymagana dla niektórych domen (Windows 2000) lub połączeń VPN i wtedy ustawiamy ją na Automatic. Zwykły przeciętny użytkownik XP tego nie potrzebuje. Wyłączamy.

Nazwa systemowa: PolicyAgent
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call, IPSEC driver, TCP/IP Protocol Driver
Co zależy od niego: NicLogical Disk Manager (Menedżer dysków logicznych)
Wykrywa i monitoruje podłączone dyski twarde. Odpowiada za działanie konsoli dysków (Disk Management MMC). Wymagana dla obsługi dysków dynamicznych.

Nazwa systemowa: dmserver
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call, Plug and Play
Co zależy od niego: Logical Disk Manager Administrative Service


Logical Disk Manager Administrative Service (Usługa administracyjna Menedżera dysków logicznych)
Patrz wyżej.

Nazwa systemowa: dmadmin
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call, Plug and Play, Logical Disk Manager
Co zależy od niego: Nic


Messenger (Posłaniec)

Typowo sieciowa usługa przesyłająca pomiędzy klientami a serwerami komunikaty net send i komunikaty wysyłane przez usługę Alertowanie. Może to służyć:
- administratorom sieci do wysyłania alertów administracyjnych do użytkowników sieci
- Windowsowi by poinformować, że zadanie drukowania zostało zakończone lub ostrzec, że odcięto zasilanie do komputera i komputer został przełączony na zasilacz awaryjny (UPS) itd……
- innym programom np. antywirusowi do wysyłania powiadomień itd…….

W angielskiej wersji językowej Messenger co może być łatwo pomylone z innymi "Messengerami" (Windows Messengerem preinstalowanym z XP, MSN Messengerem, WinPopUp – narzędziem windy 9x do wysyłania wiadomości w sieci, przeglądarką sieci Web, programem poczty elektronicznej). W normalnych domowych warunkach nie jest potrzebny. Co więcej należy go wyłączyć w ramach bezpieczeństwa. Usługę tę wykorzystują bowiem wirusy a skutkiem ubocznym jej działania jest tzw. SPAM Posłańca czyli wyskakujące okna tej usługi zawierające dziwne komunikaty i reklamy
Jeśli ktokolwiek chciałby jednak to mieć włączone (w co wątpię) a nie chce otrzymywać spamów to trzeba zablokować pewne porty za pomocą firewalla. Usługa ta wykorzystuje porty UDP: 135,137,138 oraz TCP: 135,139,445.

Nazwa systemowa: Messenger
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call, Plug and Play, Workstation, NetBIOS Interface
Co zależy od niego: Nic


MS Software Shadow Copy Provider
Działa w połączeniu z Volume Shadow Copy. Zarządza kopiami tzw. cienia (Shadow) pobranymi właśnie przez Volume Shadow Copy. Wymagają tego programy tworzące backupy i obraz dysku czyli Microsoft Backup, Norton Ghost itd. Jeśli korzystasz z narzędzi tego typu to ustaw to na Manual.

Nazwa systemowa: SwPrv
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Net Logon (Logowanie do sieci)
Potrzebne do logowania w niektórych domenach i wtedy ustawiamy go na Automatic. Standardowy komp domowy lub komp w 'sieci domowej' nie potrzebuje tego.

Nazwa systemowa: Netlogon
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Workstation
Co zależy od niego: Nic


NetMeeting Remote Desktop Sharing
Umożliwia wzajemny dostęp do komputerków i dzielenie pulpitu poprzez program NetMeeting.

Nazwa systemowa: mnmsrvc
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


Network Connections (Połączenia sieciowe)
Zarządza połączeniem sieciowym. Kontroluje obiekty zlokalizowane w panelu Network Connections (Połączeń sieciowych), zarówno dla połączeń w sieci LAN jak i zdalnych.

Nazwa systemowa: Netman
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS)


Network DDE (DDE Sieci)
Zapewnia przepływ informacji DDE przez sieć. Wymagane przy ustawieniach połączeń Dynamic Data Exchange.

Nazwa systemowa: NetDDE
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Network DDE DSDM
Co zależy od niego: ClipBook
Pamięciożerność: ~1,5mb w stanie bezczynności


Network DDE DSDM (DSDM DDE Sieci)
Zarządza udziałami sieciowymi DDE. Patrz na punkt wyżej. Jeśli usługa od której zależy czyli Network DDE jest ustawione na Automatic to ją też tak ustawiamy.

Nazwa systemowa: NetDDE dsdm
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Network DDE


Network Location Awareness (NLA) (Rozpoznawanie lokazizacji w sieci (NLA))
Zbiera i zapisuje informacje o sieci oraz powiadamia programy o zmianach w tych zapisach. Wymagana dla usługi Internet Connection Sharing (tylko serwer).

Nazwa systemowa: Nla
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: AFD Networking Support Environment, NetBIOS over TCP/IP
Co zależy od niego: Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS)


NT LM Security Support Provider (Usługa NT LM Security Support Provider)
Zapewnia ochronę RPC. Jeśli używasz Message queuing lub Telnet to musi to być włączone.

Nazwa systemowa: NtLmSsp
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Message Queuing, Telnet


Performance Logs and Alerts (Dziennik wydajności i alerty)
Kolekcjonuje informacje o wydajności i sprawności systemu a potem te dane loguje w specjalnych komunikatach i alertach. Fajne narzędzie lecz obciążające pracę kompa.

Nazwa systemowa: SysmonLog
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\NetworkService

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


Plug and Play
Usługa zajmująca się wykrywaniem zmian w sprzęcie komputera. Obsługuje urządzenia Plug and Play np. karty muzyczne. Powinna być włączana Automatycznie. Nie należy mylić usługi Plug and Play (PnP) z Universal Plug and Play (UpnP),

Nazwa systemowa: PlugPlay
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Fax Service, Logical Disk Manager, Logical Disk Manager Administrative Service, Messenger, Smard Cart, Telephony, Windows Audio


Portable Media Serial Number (Numer seryjny nośników przenośnych)
Uzyskuje numer seryjny dla podłączonych do kompa przenośnych odtwarzaczy audio/mp3. Jeśli masz podłączone coś takiego to ustaw na Automatic lub Manual

Nazwa systemowa: WmdmPmSp
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


Print Spooler (Bufor wydruku)
Ustawia kolejkę wydruku pod przyszłe drukowanie. Jest wymagana tylko wtedy gdy do kompa są podłączone drukarki (lokalne lub sieciowe) oraz przy obecności programów symulujących drukarkę (Acrobat Reader itd.).

Nazwa systemowa: Spooler
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic (masz wybór)

Log on as: Local System Account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Fax Service, TCP/IP Printer Server
Pamięciożerność: 3,8mb


Protected Storage (Magazyn chroniony)
Odpowiada za lokalne przechowywanie haseł czy autouzupełnianie info/haseł w Internet Explorerze (funkcja Auto Complete/Autouzupełnianie).

Nazwa systemowa: ProtectedStorage
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: NicRemote Access Auto Connection Manager (Menedżer autopołączenia rejestru zdalnego)
Tworzy połączenie do zdalnej sieci. Może być wymagany przez twoje połączenie internetowe w zależności od jak jest ustawiony proces logowania się. Jeśli twoje połączenie Dial-up, cable lub DSL przestanie działać po wyłączeniu tej usługi ustaw ją na Automatic. Jeśli używasz np. routera nie potrzebujesz tego i wyłączasz. Wymagana dla współdzielenia połączenia internetowego (Internet Connection Sharing).

Nazwa systemowa: RasAuto
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Access Connection Manager, Telephony
Co zależy od niego: Nic


Remote Access Connection Manager (Menedżer połączeń Usługi dostęp zdalny)
Tworzenie połączeń sieciowych. Wymagana dla współdzielenia połączenia internetowego (Internet Connection Sharing). Popatrz powyżej.

Nazwa systemowa: RasMan
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Telephony
Co zależy od niego: Remote Access Auto Connection Manager, Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS)


Remote Desktop Help Session Manager (Menedżer sesji pomocy pulpitu zdalnego)
Umożliwia działanie Remote Assistance - Desktop.

Nazwa systemowa: RDSessMgr
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: 3,4 – 4mb w stanie bezczynności


Remote Procedure Call (RPC) (Zdalne wywoływanie procedur)
Jest to najważniejsza usługa w XP i praktycznie wszystkie inne są od niej zależne!. Domyślnie jest włączana automatycznie i musi tak pozostać. Pod żadnym pozorem nie można jej wyłączyć, w przeciwnym wypadku twój system nie będzie w stanie w ogóle zastartować! Jest to jedyna usługa której nie da się wyłączyć z okna usług. Natomiast o dziwo można ją wyłączyć przez msconfig lub Profil sprzętowy!!!!

Nazwa systemowa: RpcSs
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account (I nie można tego zmienić)

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: prawie wszystko


Remote Registry (Rejestr zdalny)
Pozwala na zdalny dostęp do rejestru systemowego. Ma zastosowanie jedynie w sieciach korporacyjnych

Nazwa systemowa: RemoteRegistry
Domyślnie XP Home: Brak
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\NetworkService

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: ~1,2mb


Removable Storage (Magazyn wymienny)
Zarządza wymiennymi mediami (wymienne nośniki, taśmy, dyski optyczne). W normalnych okolicznościach nie jest ten serwis wymagany. Jeśli jednak twoje napędy CDROM, DVD zaczną robić fochy (brak auto play itp.) ustawiasz na Automatic.

Nazwa systemowa: NtmsSvc
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Secondary Logon (Logowanie pomocnicze)
Umożliwia aktualnie zalogowanemu użytkownikowi uruchamianie procesów jako inny użytkownik bez konieczności wylogowywania się z systemu. Z tym jest związane właśnie działanie opcji Run as (Uruchom jako).

Nazwa systemowa: seclogon
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP
Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


Security Accounts Manager (Menedżer kont zabezpieczeń)
Podobnie jak Protected Storage gromadzi informacje o ochronie dla lokalnych kont użytkowników. Musi być jednak włączona jeśli choć raz użyty byl do modyfikowania ustawień gpedit.msc czyli Group Policy Editor (Zasady grup). W przeciwnym wypadku wprowadzone przez ciebie zmiany nie zostaną zaakceptowane. W ramach bezpiecznej konfiguracji zostawiamy to na Automatic.

Nazwa systemowa: SamSs
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Distributed Transaction Coordinator, IIS Admin


Shell Hardware Detection (Wykrywanie sprzętu powłoki)
wykrywa i automatycznie uruchamia niektóre typy urządzeń
Jeśli ta usługa zostanie wyłączona to urządzenia nadal pozostają funkcjonalne.

Nazwa systemowa: ShellHWDetection
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Smart Card (Karta inteligentna)
Kontroluje dostęp od kart inteligentnych.

Nazwa systemowa: ScardSvr
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\LocalService

Od czego zależny: Plug and Play
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: 1,1-1,4mb


Smart Card Helper (Pomocnik karty inteligentnej)
Obsługuje karty inteligentne, niezgodne ze standardem Plug and Play. Patrz wyżej.

Nazwa systemowa: ScardDrv
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\LocalService

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


SSDP Discovery Service (Usługa odnajdowania SSDP)
Umożliwia obsługę UPnP (Universal Plug and Play). UPnP służy do połączeń sieciowych via TCP/IP między urzadzeniami takimi jak skanery czy drukarki. Zajmuje się wykrywaniem i konfiguracją urządzeń UpnP w sieci

Nazwa systemowa: SSDPSRV
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\LocalService

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Universal Plug and Play Device Host


System Event Notification (Zawiadomienie o zdarzeniu systemowym)
Współpracuje z COM+ Event System. Rejestruje zdarzenia systemowe: logowanie, podłączenie do sieci, stan zasilania i przekazuje info o nich do odpowiednich komponentów.

Nazwa systemowa: SENS
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: COM+ Event System
Co zależy od niego: Nic


System Restore Service (Usługa przywracania systemu )
Zapewnia działanie narzędzia System Restore (Przywracania Systemu) na podstawie utworzonych przez niego tzw. punktów przywracania pozwalających na powrót systemu do wcześniejszego stanu z określonego momentu. Za każdym razem gdy instalujesz program lub driver tworzony jest punkt przywracania System Restore domyślnie wykorzystuje ogromną ilość miejsca na dysku. Średnio około 400mb ale może dochodzić nawet do kilku GB.
Wyłączymy to na karcie Przywracanie systemu, dostępnej we właściwościach obiektu Mój komputer.

Nazwa systemowa: srservice
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Task Scheduler (Harmonogram zadań)
Umożliwia działanie harmonogramu zadań (Sheduled Tasks) pozwalającego na automatyczne uruchamiane zadań o określonej porze. Może być wykorzystywany przez system, programy lub użytkownika By mieć pewność poprawnego działania systemu, należy pozostawić Automatic. By zapobiec pracowaniu tej usługi cały czas należy przerzucić się na ręczne akcje a nie zdawać się na automatyczne ustawienia.

Nazwa systemowa: Schedule
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


TCP/IP NetBIOS Helper (Pomocnik TCP/IP NetBIOS)
Zapewnia obsługę NetBIOS przez serwis TCP/IP (NetBT) i rozpoznawanie nazw NetBIOS.
Nazwa systemowa: LmHosts
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\LocalService

Od czego zależny: AFD Networking Support Envinromant, NetBIOS over TCP/IP
Co zależy od niego: Nic


Terminal Services (Usługi terminalowe)
Pozwala na podłączenie wielu użytkowników do jednego komputera. Zależne od tego są usługi Remote Desktop, Fast User Switching, Remote Assistance i Terminal Server.

Nazwa systemowa: TermService
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Fast User Switching Compatibility


Themes (Kompozycje)
Odpowiada za nowy wygląd XP (tzw. Interfejs LUNA) – tematy, kompozycje pulpitu, kolorki

Nazwa systemowa: Themes
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic (masz wybór)

Log on as: Local System Account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: 4-12mb


Universal Plug and Play Device Host (Host Uniwersalnego urządzenia Plug and Play)
Umożliwia obsługę UPnP (Universal Plug and Play). Działa w połączeniu z SSDP Discovery Service.

Nazwa systemowa: UPNPhost
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\LocalService

Od czego zależny: SSDP Discovery Service
Co zależy od niego: Nic


Upload Manager (Menedżer przekazywania)
Zarządza transferami plików między komputerami. Nie jest wymagana dla podstawowego udostępniania plików i drukarek (File and Print Sharing).

Nazwa systemowa: uploadmgr
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Volume Shadow Copy (Kopiowanie woluminów w tle)
Pracuje w połączeniu z MS Software Shadow Copy Provider. Potrzebne do poprawnego działania programów wykonujących kopie zapasowe np. Microsoft Backup czy progsy tworzące obrazy dysku.

Nazwa systemowa: VSS
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: ~3mb w trybie Automatic


WebClient (Klient sieci Web)
Pozwala programom na tworzenie, dostęp i modyfikację plików w internecie. Przykładem jest np. Microsoft FrontPage.

Nazwa systemowa: WebClient
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: NT AUTHORITY\LocalService

Od czego zależny: WebDav Client Redirector
Co zależy od niego: Nic


Windows Audio
Kontroluje urządzenia audio. Komputer z kartą dźwiękową musi mieć ustawione to na Automatic.

Nazwa systemowa: AudioSrv
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System account

Od czego zależny: Remote Procedure Call, Plug and Play
Co zależy od niego: Nic


Windows Image Acquisition (WIA)
Zapewnia obsługę skanerów, kamer cyfrowych i web cams

Nazwa systemowa: stisvc
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System account

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic


Windows Installer (Instalator Windows)
Jest wymagany dla softu instalowanego za pomocą plików MSI. Może się zdarzyć, że po wyłączeniu tej usługi aplikacje nie będą się chciały poprawnie zainstalować

Nazwa systemowa: MSIServer
Domyślnie XP Home: Manual
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Remote Procedure Call
Co zależy od niego: Nic
Pamięciożerność: ~3,4mb w stanie bezczynności


Windows Management Instrumentation (WMI) (Instrumentacja zarządzania Windows)
Monitoruje i zarządza działaniem systemu operacyjnego. Odpowiada za widzialność zakładki Dependencies (Zależności) w konfiguracji usług.

Nazwa systemowa: Winmgmt
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Remote Procedure Call, Event Log
Co zależy od niego: Nic


Windows Management Instrumentation (WMI) Driver Extensions (Rozszerzenie sterownika Instrumentacji zarządzania Windows)
Zapewnia kontrolę nad wysyłaniem informacji do i ze sterowników.

Nazwa systemowa: Wmi
Domyślnie XP Home: Brak
Domyślnie XP Pro: Manual
Bezpiecznie: Manual

Log on as: Local System account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


Windows Time (Usługa Czas systemu Windows)
Automatycznie ustawia zegar. Aktualizacja daty/czasu obywa się na bazie kontaktu z serwerem Microsoftu (time.windows.com).

Nazwa systemowa: W32Time
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System account (with permission to interact with desktop)

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Nic


Workstation (Stacja robocza)
Wykorzystywany do połączenia kompa lokalnego do kompów zdalnych.Przykładem jest tu lokalne połączenie sieciowe oraz File and Print sharing. Dodatkowo duża grupa usług jest od niej zależna.

Nazwa systemowa: lanmanworkstation
Domyślnie XP Home: Automatic
Domyślnie XP Pro: Automaticl
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System account

Od czego zależny: Nic
Co zależy od niego: Alerter, Background Intelligent Transfer Service, Computer Browser, Messenger, Net Logon, Remote Procedure Call Locator


INNE USŁUGI:

Usługi zazwyczaj dodają jeszcze:
- firewall
- antywirus
- sterowniki kart (muzycznej, graficznej)
- drukarka


DefWatch
Instalowany z Nortonem Antywirem. Odpowiedzialny za kontrolkę 'definicji wirusów'. Nie masz wyboru.

Proces: defwatch.exe

Nazwa systemowa: DefWatch
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Automatic
Zależność: Nic


Machine Debug Manager
Instalowane z pakietem Microsoft Office lub serią Visual.

Proces: mdm.exe

Nazwa systemowa: MDM
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Disabled
Zależność: Remote Procedure Call (RPC)

Norton AntiVirus Auto Protect Service
Instalowane z Nortonem Antywirem. Odpowiada za funkcję Auto-Protect.

Proces: navapsvc.exe

Nazwa systemowa: navapsvc
Domyślnie: Manual
Bezpiecznie: Manual
Zależność: Remote Procedure Call (RPC)

Norton AntiVirus Server
Instalowane z Nortonem Antywirem ale wersji Corporate Edition.

Proces: rtvscan.exe

Nazwa systemowa: Norton AntiVirus Client
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Automatic
Zależność: Nic

NVIDIA Driver Helper Service
Instalowane z najnowszymi sterami NVIdii.

Proces: nvsvc32.exe

Nazwa systemowa: NVSvc
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Disabled
Zależność: Nic

ScriptBlocking Service
Instalowane z Nortonem Antywirem. Odpowiada za blokowanie niebezpiecznych skryptów..

Proces: SBServ.exe

Nazwa systemowa: SBService
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Automatic
Zależność: Nic

WMDM PMSP Service
Instalowane z Windows Media Player 7 i wzwyż

Proces: mspmspsv.exe

Nazwa systemowa: WMDM PMSP Service
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Disabled
Zależność: Nic


Usługi w Windows XP sp2

Service pack 2 zawiera kilka istotnych zmian w uslugach systemu. Usługa Posłaniec jest domyślnie wyłączona.

Aktualizacje Automatyczne

Chcąc się cieszyć nowymi poprawkami nie wystarczy włączyć tego w zakładce Centrum zabezpieczeń. Do prawidłowej pracy potrzebuje 4 uruchomionych usług mianowicie:

* Aktualizacje Automatyczne
* Usługi kryptograficzne
* Usługa Inteligentnego Transferu w tle
* Dziennik Zdarzeń

Wszystkie te usługi muszą być uruchomione w trybie Automatycznie.

Security Center (Centrum zabezpieczeń)

Jest to usługa aplikacji monitorującej 3 elemanty systemu
* Firewall
* Aktualizacje automatyczne
* Programy antywirusowe

Jeżeli nie korzystamy z firewalla systemowego to usługę możemy wyłączyć. Nie ma to wpływu na działanie AU lub antyvira.

Jeżeli pozostawiamy tą usługę włączoną to co jakiś czas będziemy informowani o zagrożeniach lub nowych aktualizacjach.
Żeby nie pokazywało nam dymków na pasku narzędziowym należy to wyłączyć

Panel sterowania ---> Centrum zabezpieczeń ---> Zmień sposób informowania mnie przez centrum zabezpieczeń

i w tym okienku odznaczyć te pozycje o których ma nie informować. To również nie wpływa na działanie oprogramowania nie będziemy jedynie informowani np. o starych bazach do antyvira.

Nazwa systemowa: wscsvc
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Disabled

Log on as: Local System Account

Od czego zależy: Remote Procedure Call (RPC), Windows Management Instrumentation

DCOM Server Process Launcher (Program uruchamiający proces serwera DCOM)

Ta usługa jest wymagana przez niektóre aplikacje więc zalecane jest pozostawić ją na Automatycznie w przeciwnym razie mogą wystąpić błędy przy instalacji niektórych programów. Np. jest wymagana dla defragmentatora systemowego bez niej aplikacja nie wszystkie opcje ma aktywne.

Nazwa systemowa: DcomLaunch
Domyślnie: Automatic
Bezpiecznie: Automatic

Log on as: Local System Account
IP Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 Drukuj 
 
Skocz do:  

Geo Visitors Map  
21.01.2021, 05:27:34